Modernizaci chirurgických oborů FN HK zahájily stavby logistického centra a centrálního dispečinku
„Projekt Modernizace chirurgických oborů FN HK je zařazen mezi sedm klíčových strategických investic ministerstva zdravotnictví, které budou ze státního rozpočtu podpořeny více než 14 miliardami korun. Nový projekt přinese sjednocení chirurgických oborů do jednoho objektu a přinese výrazné zlepšení zázemí pro personál i pacienty z celé široké spádové oblasti,“ uvedl k zahájení stavby ministr zdravotnictví ČR, prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR.
Podle ředitele FN HK MUDr. Aleše Hermana, Ph.D. se po dokončení do Chirurgického pavilonu akademika Bedrny přesunou klinika ortopedická, neurochirurgická a klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, současně vzniknou další chirurgická pracoviště. „Nový pavilon nabídne celkem 22 operačních sálů včetně hybridního operačního sálu, třetí robotický operační systém či nové zázemí pro rozvoj jednodenní chirurgie ve FN HK,“ uvedl ředitel Herman. Nově zřizované oddělení ambulantních zákroků nabídne tři zákrokové sálky, čtyři výkonová pracoviště a stacionář s celkem 14 lůžky.
Projekt modernizace vypracoval se svým týmem Ing. Petr Vašina, MBA, MSc. z ateliéru SIEBERT + TALAŠ spol. s r.o. Celkem Chirurgický pavilon akademika Bedrny nabídne téměř 16.000 metrů čtverečných zastavěné plochy a přes 300.000 metrů krychlových obestavěného prostoru. Pro lepší představu v pavilonu po dokončení bude 2481 místností, v objektech bude nataženo 1783 kilometrů elektrických kabelů a plocha vnitřních maleb bude přes 130.000 metrů čtverečných.
Dodavatelem stavebních prací je sdružení tří stavebních firem. “Staveniště jsme převzali 10. března a v tuto chvíli již probíhají práce na logistickém centru a centrálním velínu. Na přístavbě Pavilonu akademika Bedrny již započaly zemní práce, na které naváže provedení pilotového založení. Náročnost projektu spočívá v jeho rozfázování do celkem 7 etap, které na sebe vzájemně navazují. Práce budou probíhat za plného provozu nemocnice, což bude klást velké nároky na dopravu a logistiku, kdy musí zůstat zachovány přístupy do jednotlivých objektů nemocnice, a také na koordinaci medicínských technologií. Na úplné dokončení projektu máme celkem 195 týdnů. Dokončený projekt předáme Fakultní nemocnici Hradec Králové 4. prosince 2028,” sdělil Ing. Zdeněk Pokorný, předseda představenstva společnosti VCES a.s.
Zřízení staveniště si vyžádá uzavření současného parkoviště mezi pavilonem a nákladní vrátnicí, kde je zhruba 160 parkovacích stání.
„Stejný počet míst pro parkování bude zajištěn v rámci zařízení staveniště na zpevněné ploše v sousedství nákladní vrátnice. Po dokončení budovy logistického centra dojde k demolici současných skladů a na jejich místě v létě 2026 podle plánů vznikne dalších téměř 400 míst pro parkování,“ uvedl ředitel Herman. Dalších více než sto parkovacích míst bude k dispozici v létě 2027 před novou přístavbou Pavilonu akademika Bedrny. Po dobu rekonstrukce pavilonu bude péče o pacienty zajišťována v nové přístavbě.
Projekt nové přístavby a částečné rekonstrukce Pavilonu akademika Bedrny je financován z programu vládních strategických investic „Strategické investice přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví ČR“ a částkou 1,445 mld. Kč z rozpočtu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Tuto veřejnou zakázku monitoruje nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR, a to za využití mezinárodně uznávaného nástroje Paktů integrity. Cílem spolupráce je zajistit maximální možnou transparentnost projektu a minimalizovat potenciální korupční rizika.