Společnost VCES na konferenci BIM Day 2016
BIM DAY 2016 – v první polovině listopadu se v prostorách Národní technické knihovny uskutečnila výroční konference Odborné rady pro BIM (Building Information Modeling). Největší domácí akce zaměřená na sdílení aktuálních trendů a zkušeností s problematikou BIM ve stavebnictví přilákala celou řadu českých i zahraničních odborníků, proto ani VCES a BBI nemohli chybět.
Jakub Škaloud – BIM manažer ve společnosti VCES, představil posluchačům naše dosavadní zkušenosti s realizací staveb prostřednictvím modelů BIM. Zaměřil se zejména na Rezidenci Chrudimpark – pilotní projekt jehož návrh a výstavbu realizujeme poprvé kompletně s pomocí BIM modelování. Ve společnosti VCES věříme, že tento přístup je budoucností stavebnictví. Jakub tak ve své prezentaci ukázal, jak BIM modelování aktivně rozvíjíme i u dalších našich připravovaných developerských projektů (Rezidence Bubeneč v Praze, Nová Sladovna v Olomouci, logistický areál BIA Service Park Bystrovany). Příkladem z Výrobní haly pro Jaguar Land Rover v Nitře Jakub také předvedl, jak důležitou roli hrají BIM modely u náročných projektů našich klíčových klientů, jejichž dodávky realizujeme jako generální dodavatel. Jakub vystoupil v rámci diskuzního bloku věnovaného aktuálnímu stavu BIM v České republice jako člen pracovní skupiny PS#03: BIM & Realizace (členové: VCES, Metrostav, Skanska, Obermeyer Helika, URS Praha, Callida , CAD Consulting; více o skupině zde).
Ústředním tématem letošního ročníku byla iniciativa Průmysl 4.0. Do něj přispěli i Romain Coiquaud – zástupce obchodního ředitele VCES a Magdalena Pyszkowska, Head of Research & Development and BIM Deployment z Bouygues Bâtiment International. Společně představili aktivity VCES a BBI a především zapojení skupiny Bouygues do této iniciativy. Magdalena prezentovala také praktické ukázky využití modelu BIM na projektech realizovaných skupinou BBI po celém světě a možnosti pokročilých stavebních technologií budoucnosti, na kterých skupina pracuje nebo se na jejich vývoji aktivně podílí (využití robotických a autonomních zařízení ve výstavbě, „3D tisk“ betonových konstrukcí, zapojení virtuální a rozšířené reality do výstavby a další).