Přerov získá moderní prostory pro svůj magistrát

Smlouva na rekonstrukci budovy na náměstí TGM 16 byla dnes oficiálně podepsána. Svými podpisy ji potvrdili primátor města Přerova Petr Vrána, předseda představenstva společnosti VCES Zdeněk Pokorný a místopředseda představenstva Anthony De Busschere. Firma se zavázala, že za 359 508 386 Kč přestaví budovu postavenou v roce 1969 na moderní sídlo magistrátu.

„Na realizaci stavebních prací má zhotovitel 22 měsíců od převzetí staveniště. Pomyslné klíče od nových prostor magistrátu by tak město mělo převzít v průběhu října 2025,“ konstatoval primátor Vrána, který připomněl, že na přestavbu objektu získalo město dotaci přesahující 167 milionů korun. Novou tvář pak této nemovitosti dala společnost Anagram&Gruppa.

„Po podpisu smlouvy předpokládáme převzetí staveniště a postupné zahájení stavebních prací. V průběhu prvních šesti měsíců budeme provádět demoliční práce, dojde na odstraňování střešních souvrství, fasády a vnitřních stěn, a to až na nosnou ocelovou konstrukci objektu, která zůstane zachována,“ popsal začátek prací Zdeněk Pokorný. A doplnil i další podrobnosti: „Pro nově navržené železobetonové monolitické prvky – jako výtahové a instalační šachty, sprinklerovou nádrž a schodiště – budeme využívat výhradně betony se sníženou uhlíkovou stopou.“ Součástí rekonstrukce budovy je také úprava veřejného prostoru před budovou. Kolemjdoucí zcela jistě zaujme předsazené průběžné schodiště, které bude vytvářet výrazný architektonický prvek nové budovy. „Zajímavé se také jeví využití tahokovu na jižní předsazené fasádě pro přistínění vnitřních prostor při zachování maximálního přirozeného světelného komfortu,“ přiblížil některé z prvků rekonstruované budovy Pokorný.

V roce 2026 by se do pětipodlažního objektu měli stěhovat úředníci přerovského magistrátu. „Bude jich zde asi třetina, tedy okolo stovky. Budova se stane hlavním sídlem magistrátu, ale radnice by měla zůstat na svém současném místě. Vzhledem tomu, že jsou obě nemovitosti v těsné blízkosti, jistě to nebude problém,“ sdělil primátorův náměstek Vladimír Lichnovský. Připomněl také to, že v době, kdy se bude „ladit“ interiér nové budovy, by mělo mít město k dispozici i jednotný vizuální styl, takže interiérové prvky by už měly korespondovat s tímto stylem. „Protože jde o nejnákladnější rekonstrukci budovy v majetku města, chceme i dalším generacím zprostředkovat její průběh. Zajistíme proto časosběrné snímky z kamery, které budou průběh prací po dnech dokumentovat,“ doplnil náměstek Lichnovský.

Budova s adresou náměstí TGM 16 nahradila před 54 lety v historickém centru starou zástavbu, později se ale Přerované ohrazovali, že dům hyzdí náměstí a jednoduše sem „nezapadá“. Zastupitelé se proto v roce 2020 rozhodli, že za 37 milionů 700 tisíc korun budovu od několika vlastníků koupí, aby do ní mohli přemístit magistrátní úředníky – a zavázali se, že najdou pro nemovitost líbivější tvář. Novou podobu našli prostřednictvím soutěžního dialogu. Z nabídek pěti týmů, které postoupily do užšího výběru, vybrala sedmičlenná komise jednomyslně návrh, pod nímž jsou podepsáni autoři ze společnosti Anagram&Gruppa. Autoři Marina Kounavi, Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička tehdy konstatovali, že jejich cílem bylo vytvořit nový orientační bod pro město a také moderní formu vyhlídkové věže. Fasáda se podle slov tvůrců má stát průhlednou, hravou a interaktivní, což je způsob, jak lze podle architektů změnit rozporuplný vztah, který mají občané ke stávající budově.

Foto: Smlouva byla symbolicky podepsána před budovou na náměstí TGM 16, pak ještě následovala poslední společná prohlídka objektu. V lednu společnost VCES začne s rekonstrukcí.  Na tiskovém brífinku mimo jiné zaznělo i to, že boletické panely, obsahující azbest, budou odstraněny ve speciálním režimu.

Kontakt pro média

Vladimír Ujec
PR manažer pr@vces.cz +420 602 176 163

Kontakt

VCES a.s. - centrála
Harfa Office Park
Českomoravská 2420/15
190 00 Praha 9

Upozornění: Zaznamenali jsme podvodné praktiky s vystavováním falešných objednávek znějících na jména společností skupiny Bouygues Construction! S ohledem na vzrůstající počet pokusů o takto podvodné jednání si Vás dovolujeme vyzvat k obezřetnosti a důsledné kontrole obdržených dokumentů:

  • Vždy věnujte maximální pozornost kontrole věcné správnosti objednávky/dokumentu.
  • Zkontrolujte, zda e-mailová adresa odesílatele zprávy končí doménou @vces.cz.
  • V případě pochybností nebo pokud obdržíte falešný e-mail, obraťte se na vaši obvyklou kontaktní osobu ve společnosti VCES nebo použijte kontaktní formulář na těchto webových stránkách.

Číst více