Rychnov nad Kněžnou otevřel nový plavecký bazén

Rychnov nad Kněžnou otevřel nový plavecký bazén

Město Rychnov nad Kněžnou v letošním roce výrazně rozšířilo nabídku sportovního vyžití. Tři měsíce poté, co byl otevřen areál BR Sport Centrum, se čtvrtek 12. srpna 2010 zapsal do historie města zlatým písmem. V dopoledních hodinách zde byl slavnostně předán nový krytý plavecký bazén pod názvem Sportovní a relaxační centrum Rychnovska.

„Obyvatelům našeho města a okolí se tak splnil dlouholetý sen,“ uvedl při slavnostním předání starosta města Jiří Rokl. „Nový sportovní areál nabídne bazén o délce 25 metrů s pěti dráhami, tobogán s délkou 60 metrů, brouzdaliště, divokou řeku, whirpool s masážními tryskami, saunu a parní kabinu. Pamatováno je také na maminky s malými dětmi, kterým bude sloužit pro výuku plavání malý bazének ve druhém nadzemním podlaží,“ doplnil Rokl. Cestu do nového bazénu si jistě najdou nejen příznivci rekreačního plavání, ale také žáci místních škol, kterým nabídne lepší možnosti pro výuku plaveckých kurzů.

Nový areál disponuje kapacitou 250 míst, denní návštěvnost je předpokládána na úrovni 1350 osob. Návštěvníkům bude k dispozici parkoviště čítající 36 parkovacích stání a pamatováno je i na ty, kteří přijedou na kole. Pro ně je připraveno dalších 42 „parkovacích“ míst. Celý areál krytého bazénu je bezbariérový.

Novostavba plaveckého bazénu se nachází v místě bývalého objektu Prefy. Za zmínku stojí fakt, že se generální dodavatel projektu, společnost VCES a.s., choval více než ekologicky. „Původní objekty byly zdemolovány a staré stavební konstrukce  po rozdrcení a roztřídění posloužily v podobě recyklátu jako doplněk ke štěrkodrtím pro zásypy a podkladní vrstvy komunikací. Dá se říci, že jsme původní objekty téměř stoprocentně zrecyklovali,“ přiblížil první etapu výstavby obchodní ředitel VCES a.s. Martin Bašek. „Staveniště jsme převzali na začátku prosince 2008 a přestože nám letošní dlouhá a tuhá zima vůbec nepřála, podařilo se stavbu dokončit a předat do zkušebního provozu v souladu se smlouvou, tedy 23. června 2010,“ uzavřel Bašek.

Náklady na výstavbu nového krytého bazénu dosáhly částky 174,6 mil. Kč. Významnou měrou se na financování projektu podílel Regionální operační program NUTS II Severovýchod, který poskytl dotaci ve výši 142 mil. Kč. Zbývající část nákladů (32,6 mil. Kč) byla uhrazena z rozpočtu města.  Na přípravě projektu úzce spolupracovala společnost DABONA s.r.o. Nový rychnovský bazén pak nese rukopis Ing. Arch. Vladimíra Pošepného z Ateliéru ADIP Hradec Králové.

Město Rychnov nad Kněžnou výstavbou krytého bazénu doplnilo seznam již realizovaných projektů v oblasti sportu. Do budoucna je uvažováno o rekonstrukci venkovního koupaliště Včelný, a to s ohledem na jeho stáří. Předpokládaná výše nákladu je 35 mil. Kč.

Fotogalerie